Huawei Mate 50 Pro vs Huawei Pura 70 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate 50 Pro | Huawei Pura 70 Ultra |
|
Released
·
Sep 28, 2022
|
Released
·
Apr 29, 2024
|
|
6.7-inch · 2616x1212px
|
6.8-inch · 2844x1280px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
16GB · 512GB
|
|
4700 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 16GB/256GB - €1500 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 2.97 x 0.33 inches 162.1 x 75.5 x 8.5 mm |
6.40 x 2.96 x 0.33 inches 162.6 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.97 oz / 226.0 g | |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Lock/Unlock key; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Purple, Orange | Black, White, Brown, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 91.44% screen-to-body | 6.8-inch, 91.35% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | 120Hz, HDR, 2500 nits |
| Resolution | |
| 2616x1212px, 19.5:9 ratio, 428 PPI | 2844x1280px, 20,6:9 ratio, 459 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.3 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Kirin 9010 (7 nm) |
| Processor | |
| 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x2.3GHz Taishan Big 3x2.18GHz Taishan Mid 4x1.55GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Yes |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB |
16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android | Android |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1389 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4381 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1577 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 644 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 100.0W Wireless: 80.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus, PDAF) Aperture size: F1.4/F4.0 Focal length: 24 mm |
50 MP (Sensor-shift OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6/F4.0 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Focal Length: 13 mm |
40 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 30 mm |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 90 mm | 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.1 Focal Length: 90 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD, 1080p, 720p |
| Front | |
| 13 MP (Dual-Camera) | 13 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
139
Overall
148
Photo
131
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Gesture, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 3 |
|---|---|
Discover more
|
|