Huawei Mate 30 vs Apple iPhone 12 mini Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate 30 | Apple iPhone 12 mini |
|
Released
·
September 2019
|
Released
·
Nov 13, 2020
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
5.4-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4200 mAh
|
2227 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 19, 2019 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $729 4GB/128GB - $779 4GB/256GB - $879 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 3.00 x 0.33 inches 160.8 x 76.1 x 8.4 mm |
5.18 x 2.53 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 131.5 x 64.2 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 4.76 oz / 135.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Space silver, Cosmic purple, Black, Emerald green | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 87.81% screen-to-body | 5.4-inch, 85.83% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, HDR | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 389 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 477 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 990 (7 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Mali-G76 MP16 | Apple GPU 4-core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB | 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2018 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4334 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2214 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1389 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4200 mAh, Li - Polymer | 2227 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 40.0W Wireless: 27.0W |
Wired: 15.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 4min
Browsing
10h 56min
Video
5h 10min
Gaming
5h 10min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 40 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.5" |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.6" |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
| Front | |
| 24 MP (Dual-Camera, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX-HD | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $779 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
Discover more
|
|