Honor View20 vs Xiaomi 12X Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor View20 | Xiaomi 12X |
|
Released
·
Jan 22, 2019
|
Released
·
Mar 15, 2022
|
|
6.4-inch · 2310x1080px
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 26, 2018 | Mar 15, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.18 x 2.97 x 0.32 inches 156.9 x 75.4 x 8.1 mm |
6.01 x 2.75 x 0.32 inches 152.7 x 69.9 x 8.16 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 6.21 oz / 176.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | Grey, Purple, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.62% screen-to-body | 6.3-inch, 89.30% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 120Hz, HDR, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2310x1080px, 398 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 419 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Snapdragon 870 SM8250-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.20GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4500 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Focal Length: 50 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 25 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Multiple antennas, MIMO, Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 3, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|