Honor View20 vs Huawei P40 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor View20 | Huawei P40 |
|
Released
·
Jan 22, 2019
|
Released
·
Apr 07, 2020
|
|
6.4-inch · 2310x1080px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
3800 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 26, 2018 | Mar 26, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.18 x 2.97 x 0.32 inches 156.9 x 75.4 x 8.1 mm |
5.86 x 2.80 x 0.33 inches 148.9 x 71.06 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 6.17 oz / 175.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Metal |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | Deep Sea blue, Ice white, Black, Blush gold, Silver frost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.62% screen-to-body | 6.1-inch, 86.29% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2310x1080px, 398 PPI | 2340x1080px, 422 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | HiSilicon Kirin 990 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 | Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Mali-G76 MP16 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 3800 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
|
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 25 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (Dual-Camera, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Multiple antennas, MIMO, Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 3, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|