Honor MagicPad 2 12.3 vs Huawei MatePad Pro 12.2 (2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor MagicPad 2 12.3 | Huawei MatePad Pro 12.2 (2024) |
|
Released
·
Sep 16, 2024
|
Released
·
Sep 13, 2024
|
|
12.3-inch · 3000x1920px
|
12.2-inch · 2800x1840px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
10050 mAh
|
10100 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| $600 | 12GB/256GB - €570 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.81 x 7.11 x 0.23 inches 274.5 x 180.5 x 5.8 mm |
10.68 x 7.19 x 0.22 inches 271.3 x 182.5 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 19.58 oz / 555.0 g | 17.92 oz / 508.0 g |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Moonlight White, Sky Blue, Starry Black | Gold, White, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.3-inch, 89.37% screen-to-body | 12.2-inch, 88.96% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 144Hz, 1600 nits | OLED, 144Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 3000x1920px, 290 PPI | 2800x1840px, 275 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 5.8 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 (4 nm) | Kirin 9000S (7 nm) |
| Processor | |
| 1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x2.62GHz Taishan Big 3x2.15GHz Taishan Mid 4x1.53GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 735 | Maleoon 910 MP4 |
| Memory | |
| 12GB/256GB | 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (14) | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1968 | 1304 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5164 | 4278 |
| 3D Mark High | |
| 3051 | 1058 |
| 3D Mark Low | |
| 2233 | 1050 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10050 mAh | 10100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 100.0W |
Battery Life Estimate
4h 40min
Browsing
8h 36min
Video
7h 14min
Gaming
8h 38min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.0 |
13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 9 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Speakers | |
|---|---|
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|