Honor MagicPad 2 12.3 vs Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor MagicPad 2 12.3 | Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) |
|
Released
·
Sep 16, 2024
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
|
12.3-inch · 3000x1920px
|
13.0-inch · 2732x2048px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
10050 mAh
|
9705 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| $600 | 8GB/128GB - $950 8GB/256GB - $1080 8GB/512GB - $1329 8GB/1024GB - $1579 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.81 x 7.11 x 0.23 inches 274.5 x 180.5 x 5.8 mm |
11.05 x 8.46 x 0.24 inches 280.6 x 214.9 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 19.58 oz / 555.0 g | 21.76 oz / 617.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Moonlight White, Sky Blue, Starry Black | Space Gray, Starlight, Purple, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.3-inch, 89.37% screen-to-body | 13.0-inch, 86.76% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 144Hz, 1600 nits | IPS LCD, 60Hz, 600 nits |
| Resolution | |
| 3000x1920px, 290 PPI | 2732x2048px, 4:3 ratio, 263 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 (4 nm) | Apple M3 |
| Processor | |
| 1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 735 | Apple GPU 9-core |
| Memory | |
| 12GB/256GB | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (14) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1968 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5164 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 3051 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 2233 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10050 mAh | 9705 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | |
Battery Life Estimate
4h 40min
Browsing
8h 36min
Video
7h 14min
Gaming
8h 38min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.0 |
12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 9 MP | 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
Wi-Fi Only
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1080 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1579 |
Discover more
|
|