Honor Magic5 Pro vs Honor 100 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor Magic5 Pro | Honor 100 Pro |
|
Released
·
Mar 31, 2023
|
Released
·
Nov 23, 2023
|
|
6.8-inch · 2848x1312px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 512GB
|
12GB · 256GB
|
|
5100 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 27, 2023 | Nov 23, 2023 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.02 x 0.35 inches 162.9 x 76.7 x 8.77 mm |
6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.7 x 74.7 x 8.2 |
| Weight | |
| 7.73 oz / 219.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Meadow Green, Black | Black, Silver, Blue, Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.58% screen-to-body | 6.8-inch, 91.30% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | OLED, 120Hz, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2848x1312px, 19.5:9 ratio, 460 PPI | 2700x1224px, 19.85:9 ratio, 437 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AB (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.19GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 12GB/512GB | 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1235 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3969 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 3684 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1643 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5100 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Battery Life Estimate
7h 11min
Browsing
15h 8min
Video
11h 3min
Gaming
10h 33min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.6 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 |
50 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F3.0 |
32 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 12 MP (Dual-Camera, Time-of-Flight (ToF)) | 50 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB Internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|