Honor Magic3 vs Huawei P50 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor Magic3 | Huawei P50 Pro |
|
Released
·
August 2021
|
Released
·
Aug 12, 2021
|
|
6.8-inch · 2772x1344px
|
6.6-inch · 2700x1228px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4600 mAh
|
4360 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 12, 2021 | Jul 29, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.95 x 0.35 inches 162.8 x 74.9mm x 8.99 mm Vegan leather back - 6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
6.25 x 2.87 x 0.33 inches 158.8 x 72.8 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 7.16 oz / 203.0 g Vegan leather back - 202 g |
6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 94.87% screen-to-body | 6.6-inch, 91.52% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2772x1344px, 18.5:9 ratio, 456 PPI | 2700x1228px, 449 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 888 4G (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 Prime |
Octa-core 2840 MHz Kryo 680 Prime Core |
| GPU | |
| Adreno 660 | Yes |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB |
8GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (11) | HarmonyOS 2 |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 4360 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 64 MP (Black and White) Aperture size: F1.8 |
64 MP (Periscope, OIS) Optical zoom: 3.5x |
| Fourth camera | |
| 40 MP (Black and White) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 13 MP (Dual-Camera) | 13 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| Data Speed | |
|---|---|
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With Vegan Leather back
| Dimensions |
6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
|---|---|
| Weight | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | Back: Leathe |
| Colors | Golden Hour, Blue Hour |
With Kirin 9000 processor
| System chip | Kirin 9000 (5 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 3130 MHz Cortex-A77 |
| GPU | Mali-G78 MP24 |
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
Discover more
|
|