Honor 9X Pro vs Huawei P40 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 9X Pro | Huawei P40 |
|
Released
·
Apr 17, 2020
|
Released
·
Apr 07, 2020
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
3800 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2020 | Mar 26, 2020 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.42 x 3.04 x 0.35 inches 163.1 x 77.2 x 8.8 mm |
5.86 x 2.80 x 0.33 inches 148.9 x 71.06 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 7.27 oz / 206.0 g | 6.17 oz / 175.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Metal |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP53 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom purple, Midnight black | Deep Sea blue, Ice white, Black, Blush gold, Silver frost |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 84.66% screen-to-body | 6.1-inch, 86.29% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 391 PPI | 2340x1080px, 422 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 810 (7 nm) | HiSilicon Kirin 990 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Arm Cortex-A76, Arm Cortex-A55 and DynamIQ |
Octa-core 2860 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G52 MP6 | Mali-G76 MP16 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/256GB (UFS 2.1) | 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 3800 mAh |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.4 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 8 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) EIS | 4K UHD (60 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 16 MP (Pop-up) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (Dual-Camera, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12 (600/100 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|