Honor 70 vs Huawei Mate 50 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 70 | Huawei Mate 50 Pro |
|
Released
·
Jun 02, 2022
|
Released
·
Sep 28, 2022
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2616x1212px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4800 mAh
|
4700 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 2.89 x 0.31 inches 161.4 x 73.3 x 7.9 mm |
6.38 x 2.97 x 0.33 inches 162.1 x 75.5 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Black, Emerald Green, Icelandic Frost, Crystal Silver | Black, Silver, Purple, Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 90.72% screen-to-body | 6.7-inch, 91.44% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2616x1212px, 19.5:9 ratio, 428 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.4 (Poor) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G+ SM7325-AE (6 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| 1x2.5GHz Cortex-A78 3x2.4GHz Cortex-A78 4x1.9GHz Cortex-A55 |
1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh | 4700 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 54 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.49" |
50 MP (OIS, Laser autofocus, PDAF) Aperture size: F1.4/F4.0 Focal length: 24 mm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 |
13 MP (Ultra-wide) Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 |
64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 90 mm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) | Yes |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Gesture, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 3 |
|---|---|
Discover more
|
|