Honor 200 Pro vs Samsung Galaxy Tab S10 FE+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 200 Pro | Samsung Galaxy Tab S10 FE+ |
|
Released
·
May 31, 2024
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
13.1-inch · 2560x1600px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
5200 mAh
|
10090 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 02, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €799 | 8GB/128GB - $649 | €749 12GB/256GB - $749 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.43 x 2.96 x 0.32 inches 163.3 x 75.2 x 8.2 mm |
11.83 x 7.67 x 0.24 inches 300.6 x 194.7 x 6.0 mm |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 23.56 oz / 668.0 g Wi-Fi only version - 664 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP55 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Silver, Green, Pink | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.82% screen-to-body | 13.1-inch, 85.00% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 4000 nits | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2700x1224px, 437 PPI | 2560x1600px, 230 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 779 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 (3 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| 1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 735 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1590 | 1354 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4457 | 3907 |
| 3D Mark High | |
| 2946 | 1289 |
| 3D Mark Low | |
| 2252 | 1279 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5200 mAh | 10090 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
6h 18min
Browsing
13h 36min
Video
9h 55min
Gaming
8h 13min
Battery Life Estimate
7h 40min
Browsing
17h 13min
Video
11h 22min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
13 MP |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 50 MP (Dual-Camera) | 12 MP |
131
Overall
143
Photo
120
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Yes | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 23.42 oz / 664.0 g |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|