Honor 100 Pro vs Apple iPhone 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 100 Pro | Apple iPhone 12 |
|
Released
·
Nov 23, 2023
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
2815 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 23, 2023 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $829 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.7 x 74.7 x 8.2 |
5.78 x 2.81 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.88 oz / 195.0 g | 5.78 oz / 164.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Silver, Blue, Violet | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 91.30% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 2600 nits | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2700x1224px, 19.85:9 ratio, 437 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM7550-AB (4 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Adreno 720 | Yes |
| Memory | |
| 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | iOS (16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2009 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4369 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2347 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1801 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 2815 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qi wireless charging, Reverse wireless charging | USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 59min
Browsing
12h 33min
Video
6h 38min
Gaming
6h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) | 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 32 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 50 MP (Dual-Camera) | 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $979 |
With 16GB RAM and 1TB Internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|