Google Pixel Tablet vs Samsung Galaxy Tab S9 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel Tablet | Samsung Galaxy Tab S9 FE |
|
Released
·
Jun 20, 2023
|
Released
·
Oct 16, 2023
|
|
10.9-inch · 2560x1600px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
7020 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 10, 2023 | Oct 04, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $499 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.16 x 6.65 x 0.32 inches 258 x 169 x 8.1 |
6.53 x 10.01 x 0.26 inches 165.8 x 254.3 x 6.5 mm |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g | 18.48 oz / 524.0 g Wi-Fi only version - 523 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Porcelain, Hazel, Rose | |
| Tablet dock | |
| Yes | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 79.76% screen-to-body | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 276 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G2 (5 nm) | Exynos 1380 S5E8835 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2400 MHz |
| GPU | |
| Yes | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) | 6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1468 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3866 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 1858 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1848 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7020 mAh | 8000 mAh |
| Charging | |
| Qi wireless charging | |
Battery Life Estimate
4h 42min
Browsing
6h 48min
Video
9h 12min
Gaming
6h 37min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, Proprietary, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 18.45 oz / 523.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|