Google Pixel 7 Pro vs Xiaomi 12S Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 7 Pro | Xiaomi 12S Ultra |
|
Released
·
Oct 13, 2022
|
Released
·
Jul 09, 2022
|
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4860 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 06, 2022 | Jul 04, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $899 | €899 12GB/256GB - $999 | €999 12GB/512GB - $1099 | €1099 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.02 x 0.35 inches (~0.46 inches with camera bump) 162.9 x 76.6 x 8.9 mm (~11.61 mm with camera bump) |
6.43 x 2.95 x 0.36 inches 163.2 x 75 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 7.48 oz / 212.0 g | 7.94 oz / 225.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Leather Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Hazel, Snow, Obsidian | Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.23% screen-to-body | 6.7-inch, 89.36% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 1500 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits |
| Resolution | |
| 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 513 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G2 (5 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.85GHz Cortex-X1 2x2.35GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G710 MP7 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB | 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14, 13) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1412 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3303 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 1836 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1292 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 4860 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 23.0W Wireless: 23.0W |
Wired: 67.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
14h 19min
Video
9h 39min
Gaming
7h 43min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50.3 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.5 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
48 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F4.1 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, HDR |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (1920 fps) |
| Front | |
| 10.8 MP | 20 MP |
140
Overall
150
Photo
131
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
|
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256G internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 | €999 |
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 | €1099 |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
Discover more
|
|