Google Pixel 6 Pro vs Honor 200 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 6 Pro | Honor 200 Pro |
|
Released
·
Oct 28, 2021
|
Released
·
May 31, 2024
|
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5003 mAh
|
5200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 19, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $899 | €999 | 12GB/256GB - €799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 2.99 x 0.35 inches (~0.45 inches with camera bump) 163.9 x 75.9 x 8.9 mm (~11.54 mm with camera bump) |
6.43 x 2.96 x 0.32 inches 163.3 x 75.2 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Metal |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP55 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Stormy Black, Cloudy White, Sorta Sunny | Black, Silver, Green, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.83% screen-to-body | 6.8-inch, 90.82% screen-to-body |
| Type | |
| P-OLED, 120Hz, 800 nits | OLED, 120Hz, 4000 nits |
| Resolution | |
| 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 512 PPI | 2700x1224px, 437 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor (5 nm) | Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.80GHz Cortex-X1 2x2.25GHz Cortex-A76 4x1.80GHz Cortex-A55 |
1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali-G78 MP20 | Adreno 735 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB |
12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14, 13, 12) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1349 | 1590 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3184 | 4457 |
| 3D Mark High | |
| 1824 | 2946 |
| 3D Mark Low | |
| 878 | 2252 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5003 mAh, Li - Ion | 5200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 23.0W Wireless: 23.0W |
Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 13min
Video
9h 3min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 18min
Browsing
13h 36min
Video
9h 55min
Gaming
8h 13min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 18 mm Pixel size: 1.25 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 4.0x Aperture size: F3.5 Focal Length: 104 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 11.1 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
50 MP (Dual-Camera) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
131
Overall
143
Photo
120
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
|
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
|
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
International model.
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
Discover more
|
|