Google Pixel 6 vs Xiaomi POCO M4 Pro 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 6 | Xiaomi POCO M4 Pro 5G |
|
Released
·
Oct 28, 2021
|
Released
·
Nov 11, 2021
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4614 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 19, 2021 | Nov 09, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $599 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.94 x 0.35 inches (~0.45 inches with camera bump) 158.6 x 74.8 x 8.9 mm (~11.54 mm with camera bump) |
6.44 x 2.98 x 0.34 inches 163.56 x 75.78 x 8.75 |
| Weight | |
| 7.30 oz / 207.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Metal |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Kinda Coral, Stormy Black, Sorta Seafoam | Cool Blue, Power Black, POCO Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.55% screen-to-body | 6.6-inch, 84.94% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Tensor (5 nm) | MediaTek Dimensity 810 5G MT6833 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Cortex X1 |
Octa-core 2400 MHz Cortex-A76 |
| GPU | |
| Mali-G78 MP20 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (15, 14, 13, 12) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4614 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 21.0W Wireless: 21.0W |
Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 45min
Video
10h 36min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 18 mm Pixel size: 1.25 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) | 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $699 |
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
Discover more
|
|