Google Pixel 4a 5G vs Samsung Galaxy Note10 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 4a 5G | Samsung Galaxy Note10 Lite |
|
Released
·
Nov 19, 2020
|
Released
·
Jan 21, 2020
|
|
6.2-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
3885 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 30, 2020 | Jan 03, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $500 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.06 x 2.91 x 0.32 inches 153.9 x 74.0 x 8.2 mm |
6.44 x 3.00 x 0.34 inches 163.7 x 76.1 x 8.7 mm |
| Weight | |
| 5.93 oz / 168.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Just black, Clearly white | Aura glow, Aura black, Aura red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 82.94% screen-to-body | 6.7-inch, 86.95% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR | Super AMOLED |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 416 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) | Samsung Exynos 9810 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
Octa-core 2700 MHz Exynos M3 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 620 | Mali-G72 MP18 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) | 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3885 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| USB Power Delivery | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 38min
Browsing
11h 9min
Video
9h 13min
Gaming
7h 55min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 28 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm | 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 13 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, Time-lapse video, EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) EIS |
| Front | |
| 8 MP (Dual-Camera, Time-of-Flight (ToF)) Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n12, n25, n28, n41, n66, n71, n78, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 01, 2020 FCC ID value: A4RG025E | Date approved: Dec 16, 2019 FCC ID value: A3LSMN770F |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
Head: 0.23 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.34 W/kg Wireless Router: 1.37 W/kg Phablet: 2.63 W/kg |
Alternative variants
for Verizon
| Weight | 6.03 oz / 171.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n5, n12, n25, n66, n71, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| Prices (MSRP) | $600 |
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Discover more
|
|