Google Pixel 4 XL vs realme 8 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 4 XL | realme 8 5G |
|
Released
·
Oct 24, 2019
|
Released
·
Apr 28, 2021
|
|
6.3-inch · 3040x1440px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
3700 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 15, 2019 | Apr 21, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/64GB - $899 6GB/128GB - $999 |
€200 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.96 x 0.32 inches 160.4 x 75.1 x 8.2 mm |
6.40 x 2.94 x 0.33 inches 162.5 x 74.8 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 6.81 oz / 193.0 g | 6.53 oz / 185.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Just black, Clearly white, Oh so orange | Supersonic blue, Supersonic Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 82.21% screen-to-body | 6.5-inch, 84.03% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz, HDR | IPS LCD, 90Hz, 600 nits |
| Resolution | |
| 3040x1440px, 19:9 ratio, 534 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | MediaTek Dimensity 700 MT6833V (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2200 MHz Cortex-A76 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Mali-G57 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12, 11, 10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3700 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Battery Life Estimate
4h 53min
Browsing
10h 3min
Video
7h 17min
Gaming
8h 4min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 28 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 16 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.4 Focal Length: 45 mm Pixel size: 1 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F3.4 |
| Third camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) OIS, Time-lapse video, EIS |
1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 8 MP (Time-of-Flight (ToF)) Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | No |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 03, 2019 FCC ID value: A4RG020J | Date approved: Mar 30, 2021 FCC ID value: 2AUYFRMX3241 |
| Measured SAR | |
| Head: 1.35 W/kg Body: 1.18 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg Phablet: 3.57 W/kg |
Head: 1.15 W/kg Body: 0.43 W/kg Simultaneous Transmission: 1.47 W/kg Wireless Router: 0.90 W/kg |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
|---|---|
Discover more
|
|