Google Pixel 4 vs realme X2 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 4 | realme X2 Pro |
|
Released
·
Oct 24, 2019
|
Released
·
October 2019
|
|
5.7-inch · 2280x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 64GB
|
|
2800 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 15, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/64GB - $799 6GB/128GB - $899 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.79 x 2.71 x 0.32 inches 147.1 x 68.8 x 8.2 mm |
6.34 x 2.98 x 0.34 inches 161 x 75.7 x 8.7 mm |
| Weight | |
| 5.71 oz / 162.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Just black, Clearly white, Oh so orange | Neptune blue, Lunar white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.7-inch, 77.32% screen-to-body | 6.5-inch, 83.69% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz, HDR | Super AMOLED, 90Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19:9 ratio, 443 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 855+ SM8150-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 | Octa-core Kryo 485 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 640 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/64GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11, 10) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2800 mAh | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging |
OPPO VOOC |
| Charge speed | |
| Wired: 50.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 28 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.4 Focal Length: 45 mm Pixel size: 1 μm |
8 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.4 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) OIS, Time-lapse video, EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 8 MP (Dual-Camera, Time-of-Flight (ToF)) Video capture: 1080p (30 fps) | 16 MP (EIS) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX-HD | Dolby Atmos |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 03, 2019 FCC ID value: A4RG020I | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.34 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.01 W/kg |
|
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 |
with 128 GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|