Google Pixel 3a vs Xiaomi Redmi Note 7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 3a | Xiaomi Redmi Note 7 |
|
Released
·
May 07, 2019
|
Released
·
Jan 15, 2019
|
|
5.6-inch · 2220x1080px
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
3000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2019 | Jan 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| $399 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.96 x 2.76 x 0.32 inches 151.3 x 70.1 x 8.2 mm |
6.27 x 2.96 x 0.32 inches 159.21 x 75.21 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 5.19 oz / 147.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Purple, White | Black, Blue, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.6-inch, 73.93% screen-to-body | 6.3-inch, 81.37% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2220x1080px, 18.5:9 ratio, 444 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Dragontrail | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 670 SDM670 (10 nm) | Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 360 |
Octa-core 2200 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 615 | Adreno 512 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC) | 4GB (LPDDR4)/128GB 3GB/32GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (12, 11, 10, 9.0 Pie) | Android (9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh | 4000 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery | Qualcomm Quick Charge 4 |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
9h 48min
Video
6h 30min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 28 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
48 MP (PDAF, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS | 1080p (120 fps), 720p (120 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 11 (600/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 9 (450/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 25, 2019 FCC ID value: A4RG020G | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.15 W/kg Body: 1.13 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.19 W/kg |
|
Alternative variants
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
Discover more
|
|