DOOGEE R20 vs Samsung Galaxy S25 Edge Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| DOOGEE R20 | Samsung Galaxy S25 Edge |
|
21600 mAh
|
3900 mAh
|
|
10.4-inch · 1200x2000px
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
Released
·
May 30, 2025
|
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 13, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1100 | €1249 12GB/512GB - $1220 | €1369 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.19 x 6.68 x 0.71 inches 258.9 x 169.6 x 18mm |
6.23 x 2.98 x 0.23 inches 158.2 x 75.6 x 5.8 mm |
| Weight | |
| 32.84 oz / 931.0 g | 5.75 oz / 163.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Titanium |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Green, Orange | Titanium Icyblue, Titanium Silver, Titanium Jetblack |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.4-inch, 70.10% screen-to-body | 6.7-inch, 89.75% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1200x2000px, 224 PPI | 3120x1440px, 20:9 ratio, 513 PPI |
| Protection | |
| Gorilla Glass Ceramic 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2413 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G99 (6 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-3-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz ARM Cortex-A76 6x2.0GHz ARM Cortex-A55 |
2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Mali-G57 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4X)/256GB | 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2048 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2823 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 9060 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5407 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2628 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 21600 mAh, Li - Ion | 3900 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi2 wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 22min
Browsing
16h 40min
Video
7h 44min
Gaming
9h 38min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP | 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.3" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.55" |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
140
Overall
146
Photo
134
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage.
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1219 | €1369 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|