Blackview SHARK 9 vs OPPO Find X8 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview SHARK 9 | OPPO Find X8 Pro |
|
Released
·
Oct 24, 2024
|
Released
·
Oct 30, 2024
|
|
6.7-inch · 1604x720px
|
6.8-inch · 2780x1264px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5910 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €700 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.49 x 2.98 x 0.34 inches 164.8 x 75.6 x 8.65mm |
6.39 x 3.02 x 0.32 inches 162.3 x 76.7 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.05 oz / 200.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP69 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Colors | |
| Starry Rock Black, Azure Wave Blue | Black, White, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.94% screen-to-body | 6.8-inch, 89.75% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz | AMOLED, 120Hz, 4500 nits |
| Resolution | |
| 1604x720px, 264 PPI | 2780x1264px, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1483 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T820 | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x3.63GHz Cortex-X925 3x3.3GHz Cortex-X4 4x2.4GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Yes | Immortalis-G925 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4X)/256GB (UFS 2.2) | 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2048 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2827 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 8851 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6522 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3776 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5910 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 32min
Browsing
23h 22min
Video
10h 16min
Gaming
11h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) | 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 6.0x Aperture size: F4.3 Focal Length: 135 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
152
Overall
158
Photo
146
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|