Blackview BV5100 vs Blackview BL7000 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview BV5100 | Blackview BL7000 |
|
Released
·
November 2020
|
Released
·
May 12, 2025
|
|
5.7-inch · 1440x720px
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
5580 mAh
|
7500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 12, 2025 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.20 x 3.07 x 0.54 inches 159.4 x 77.7 x 13.7 mm |
11.89 x 7.78 x 0.31 inches 302 x 197.5 x 7.85 mm |
| Weight | |
| 9.70 oz / 275.0 g | 25.96 oz / 736.0 g |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69; MIL-STD-810 certified | Yes; IP68 & 69K; MIL-STD-810 certified |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Black, Green, Yellow, Orange | Black, Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.7-inch, 68.28% screen-to-body | 6.8-inch, 73.64% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 120Hz, 750 nits |
| Resolution | |
| 1440x720px, 18:9 ratio, 282 PPI | 2460x1080px, 20:9 ratio, 396 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass 5 |
| Additional display | |
| 1.3 inches, 240 x240 px, Touch screen: Yes | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio A25 MT6762V/WD (12 nm) | MediaTek Dimensity 6300 MT6835 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A76 6x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC) 4GB/128GB |
8GB (LPDDR4X)/256GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (15) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5580 mAh | 7500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 33.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 16 MP Aperture size: F2.2 |
50 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 20 MP (Night vision sensor) |
| Third camera | |
| 0.3 MP VGA (Depth information) | 2 MP (Depth information) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 13 MP | 32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Discover more
|
|