Asus ZenFone 6 (2019) vs realme GT2 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ZenFone 6 (2019) | realme GT2 Pro |
|
Released
·
May 25, 2019
|
Released
·
Jan 08, 2022
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 3216x1400px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 16, 2019 | |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/64GB - $500 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.97 x 0.36 inches 159.1 x 75.44 x 9.1 mm |
6.43 x 2.94 x 0.32 inches 163.2 x 74.7 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver | Paper White, Paper Green, Steel Black, Titanium Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.82% screen-to-body | 6.7-inch, 86.90% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, HDR | AMOLED, 120Hz, 1400 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 3216x1400px, 20.1:9 ratio, 524 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB 8GB/256GB 12GB/512GB | 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 9.0 Pie) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera, Swivel, Doubles as a selfie camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Focal Length: 11 mm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 3 MP (Macro) Aperture size: F3.3 |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
Yes |
| Front | |
| 32 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0, Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 16, 2019 FCC ID value: MSQI01WD | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.18 W/kg Body: 0.93 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.18 W/kg |
|
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $550 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512 GB storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $900 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $600 |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|