Asus ROG Phone II vs Xiaomi Redmi Note 12 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ROG Phone II | Xiaomi Redmi Note 12 Pro |
|
Released
·
Sep 04, 2019
|
Released
·
Nov 01, 2022
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 512GB
|
6GB · 128GB
|
|
6000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 22, 2019 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.73 x 3.06 x 0.37 inches 170.99 x 77.6 x 9.48 mm |
6.42 x 2.99 x 0.31 inches 163 x 76 x 8 mm |
| Weight | |
| 8.47 oz / 240.0 g | 6.60 oz / 187.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black Glare | Stardust Purple, Frosted Blue, Onyx Black, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 80.24% screen-to-body | 6.7-inch, 86.73% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 600 nits | OLED, 120Hz, HDR, 900 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 391 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 6 (Poor) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 Plus SM8150-AC (7 nm) | MediaTek Dimensity 1080 MT6877V (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2960 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2x2.6GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Mali-G68 MC4 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/512GB (UFS 3.0) 12GB/1000GB |
6GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/256GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 966 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2342 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 636 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 632 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+, USB Power Delivery | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 40min
Browsing
14h 4min
Video
10h 22min
Gaming
9h 33min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9/F24.0 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 24 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0, Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ad |
Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| DTS:X Virtual Surround, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 29, 32, 66 | 1, 3, 5, 8, 19 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 13, 2019 FCC ID value: MSQI001D | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.04 W/kg Body: 0.83 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.19 W/kg |
|
Alternative variants
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Colors | Matte Black |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|