Asus ROG Phone 5s vs Asus ROG Phone 6D Ultimate Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ROG Phone 5s | Asus ROG Phone 6D Ultimate |
|
Released
·
Aug 26, 2021
|
Released
·
Oct 07, 2022
|
|
6.8-inch · 2448x1080px
|
6.8-inch · 2448x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
16GB · 512GB
|
|
6000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 16, 2021 | Sep 19, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.80 x 3.04 x 0.39 inches 172.8 x 77.3 x 9.9 mm |
6.81 x 3.03 x 0.41 inches 173 x 77 x 10.3 mm |
| Weight | |
| 8.40 oz / 238.0 g | 8.43 oz / 239.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IPX4 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Touch sensitive control keys | Touch sensitive control keys |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Black, Storm White | Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 82.12% screen-to-body | 6.8-inch, 82.27% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 1200 nits | AMOLED, 165Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2448x1080px, 20.4:9 ratio, 395 PPI | 2448x1080px, 20.4:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.8 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888+ SM8350 (5 nm) | MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2990 MHz Kryo 660 |
Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X2 3x2.85GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Mali-G710 MC10 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/128GB 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 18GB/512GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12, 11) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 6000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 5 Reverse wired charging |
Qualcomm Quick Charge 5 |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 65.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.0 |
5 MP (Macro) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 24 MP | 12 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 8, 9 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 18GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 18GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|