Asus ROG Phone 5 vs Samsung Galaxy S26 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ROG Phone 5 | Samsung Galaxy S26 Ultra |
|
Released
·
Apr 26, 2021
|
Released
·
Mar 11, 2026
|
|
6.8-inch · 2448x1080px
|
6.9-inch · 3120x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 10, 2021 | Feb 25, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| €799 16GB/512GB - $1199 |
12GB/256GB - $1300 12GB/512GB - $1500 16GB/1TB - $1800 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.80 x 3.04 x 0.41 inches 172.8 x 77.2 x 10.29 mm |
6.44 x 3.07 x 0.31 inches (~0.39 inches with camera bump) 163.6 x 78.1 x 7.9 mm (~10 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 8.40 oz / 238.0 g | 7.55 oz / 214.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Armor 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Touch sensitive control keys | Stylus |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Phantom Black, Storm White | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 82.12% screen-to-body | 6.9-inch, 90.30% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 1200 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR10+, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2448x1080px, 20.4:9 ratio, 395 PPI | 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 498 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Armor 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2420 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 4.9 (Poor) | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy SM8850-1-AD (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core 2x4.74GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.63GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3753 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 11259 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 7801 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3741 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 5 | USB Power Delivery Qi2 wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 60.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
13h 2min
Gaming
10h 49min
Battery Life Estimate
7h 35min
Browsing
20h 10min
Video
9h 54min
Gaming
9h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.4 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm |
50 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Samsung JN3 Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/2.5" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.0 |
10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX854 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.9 Focal Length: 115 mm Sensor size: 1/2.52" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 24 MP | 12 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
157
Overall
165
Photo
149
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | 32-Bit DAC, aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 8, 9 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
with 12GB RAM and 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 16GB RAM and 256GB storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
| Colors | Glossy Black |
| Prices (MSRP) | €1199 |
Discover more
|
|