Asus ROG Phone 3 vs Huawei Mate 40 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ROG Phone 3 | Huawei Mate 40 Pro |
|
Released
·
Jul 23, 2020
|
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.8-inch · 2772x1334px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
4400 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 22, 2020 | Oct 22, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €1200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.73 x 3.07 x 0.39 inches 171 x 78 x 9.85 mm |
6.41 x 2.97 x 0.36 inches 162.9 x 75.5 x 9.1 mm |
| Weight | |
| 8.47 oz / 240.0 g | 7.48 oz / 212.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black glare | Black, Mystic silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 79.98% screen-to-body | 6.8-inch, 93.79% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 1000 nits | OLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 391 PPI | 2772x1334px, 18.5:9 ratio, 455 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 12 (Poor) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250 (7 nm) | HiSilicon Kirin 9000 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3090 MHz Kryo 585 |
Octa-core 3130 MHz Arm Cortex-A77 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | |
| Yes | Mali G78 MP24 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
8GB/256GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | Nano Memory (NM) up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 4400 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0, Qualcomm Quick Charge 4, USB Power Delivery | Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 41min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm |
20 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal Length: 18 mm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.0 |
12 MP (Telephoto, OIS, Autofocus) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Picture-taking during video recording, EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 24 MP | 13 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | 32-Bit DAC |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n79 | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, n80, n84, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 22, 2020 FCC ID value: MSQI003D | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.15 W/kg Body: 0.62 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.17 W/kg Phablet: 3.53 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
4G only and with HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 16GB RAM
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|