Apple iPhone SE (2022) vs Xiaomi 12X Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone SE (2022) | Xiaomi 12X |
|
Released
·
Mar 18, 2022
|
Released
·
Mar 15, 2022
|
|
4.7-inch · 1334x750px
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
2018 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 08, 2022 | Mar 15, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $429 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.45 x 2.65 x 0.29 inches 138.4 x 67.3 x 7.3 mm |
6.01 x 2.75 x 0.32 inches 152.7 x 69.9 x 8.16 mm |
| Weight | |
| 5.08 oz / 144.0 g | 6.21 oz / 176.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Grey, Purple, Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 4.7-inch, 65.34% screen-to-body | 6.3-inch, 89.30% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 625 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1100 nits |
| Resolution | |
| 1334x750px, 16:9 ratio, 326 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 419 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.1 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | Snapdragon 870 SM8250-AC (7 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3220 MHz Avalanche and Blizzard |
Octa-core 1x3.20GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Apple 4-core | Adreno 650 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 4GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (15.x) | Android (11) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2234 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5168 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2382 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1737 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2018 mAh, Li - Ion | 4500 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
3h 57min
Browsing
11h 53min
Video
4h 28min
Gaming
4h 28min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Focal Length: 50 mm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 7 MP | 32 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|