Apple iPhone SE (2022) vs Xiaomi 12 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone SE (2022) | Xiaomi 12 Lite |
|
Released
·
Mar 18, 2022
|
Released
·
Jul 11, 2022
|
|
4.7-inch · 1334x750px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
2018 mAh
|
4300 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 08, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| $429 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.45 x 2.65 x 0.29 inches 138.4 x 67.3 x 7.3 mm |
6.27 x 2.90 x 0.29 inches 159.3 x 73.7 x 7.29 mm |
| Weight | |
| 5.08 oz / 144.0 g | 6.10 oz / 173.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 4.7-inch, 65.34% screen-to-body | 6.5-inch, 88.30% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 625 nits | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1334x750px, 16:9 ratio, 326 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.1 (Poor) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3220 MHz Avalanche and Blizzard |
Octa-core 1x2.4GHz Cortex-A78 3x2.2GHz Cortex-A78 4x1.9GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Apple 4-core | Adreno 642L |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 4GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (15.x) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2234 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5168 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2382 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1737 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2018 mAh, Li - Ion | 4300 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
3h 57min
Browsing
11h 53min
Video
4h 28min
Gaming
4h 28min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 21min
Video
11h 29min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 |
108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) | Yes EIS |
| Front | |
| 7 MP | 32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|