Apple iPhone SE (2022) vs OnePlus 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone SE (2022) | OnePlus 10 Pro |
|
Released
·
Mar 18, 2022
|
Released
·
Jan 13, 2022
|
|
4.7-inch · 1334x750px
|
6.7-inch · 3216x1440px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
2018 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 08, 2022 | Jan 11, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $429 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.45 x 2.65 x 0.29 inches 138.4 x 67.3 x 7.3 mm |
6.42 x 2.91 x 0.34 inches 163 x 73.9 x 8.55 mm |
| Weight | |
| 5.08 oz / 144.0 g | 7.07 oz / 200.5 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Black, Green | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 4.7-inch, 65.34% screen-to-body | 6.7-inch, 89.62% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 625 nits | AMOLED, 120Hz, 1300 nits |
| Resolution | |
| 1334x750px, 16:9 ratio, 326 PPI | 3216x1440px, 20:9 ratio, 526 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.1 (Poor) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3220 MHz Avalanche and Blizzard |
Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.5GHz Cortex-A710 1.8GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Apple 4-core | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 4GB/256GB |
8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (15.x) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2234 | 1294 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5168 | 3676 |
| 3D Mark High | |
| 2382 | 2582 |
| 3D Mark Low | |
| 1737 | 1617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2018 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
3h 57min
Browsing
11h 53min
Video
4h 28min
Gaming
4h 28min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 33min
Video
10h 7min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 | 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.3x Aperture size: F2.4 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 7 MP | 32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
For USA
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|