Apple iPhone SE (2022) vs Apple Watch Series 10 (46mm) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone SE (2022) | Apple Watch Series 10 (46mm) |
|
Released
·
Mar 18, 2022
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
|
4.7-inch · 1334x750px
|
1.7-inch · 496x416px
|
|
Single camera
|
|
|
4GB · 64GB
|
1GB · 64GB
|
|
2018 mAh
|
327 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 08, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| $429 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.45 x 2.65 x 0.29 inches 138.4 x 67.3 x 7.3 mm |
1.81 x 1.54 x 0.38 inches 46 x 39 x 9.7 mm |
| Weight | |
| 5.08 oz / 144.0 g | 1.28 oz / 36.4 g Titanium frame - 41.7 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum | Back: Ceramic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Dust; IP6X |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 4.7-inch, 65.34% screen-to-body | 1.7-inch |
| Type | |
| IPS LCD, 625 nits | OLED, 2000 nits |
| Resolution | |
| 1334x750px, 16:9 ratio, 326 PPI | 496x416px, 383 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.1 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | Apple S10 |
| Processor | |
| Hexa-core 3220 MHz Avalanche and Blizzard |
Dual-core |
| GPU | |
| Apple 4-core | PowerVR |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 4GB/256GB |
1GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (15.x) | watchOS (10.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2234 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5168 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2382 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1737 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2018 mAh, Li - Ion | 327 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging | Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
3h 57min
Browsing
11h 53min
Video
4h 28min
Gaming
4h 28min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) | |
| Front | |
| 7 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Lightning | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
GPS Only
| Weight | 1.28 oz / 36.4 g |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With Titanium frame
| Weight | 1.47 oz / 41.7 g |
|---|---|
| Materials | Frame: Titanium |
Discover more
|
|