Apple iPhone 16 Plus vs Apple iPhone 14 Plus Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 16 Plus | Apple iPhone 14 Plus |
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
Released
·
Oct 07, 2022
|
|
6.7-inch · 2796x1290px
|
6.7-inch · 2778x1284px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4674 mAh
|
4325 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 09, 2024 | Sep 07, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $899 | €1099 8GB/256GB - $929 |
6GB/128GB - $899 | €1199 6GB/256GB - $999 6GB/512GB - $1199 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 3.06 x 0.31 inches (~0.44 inches with camera bump) 160.9 x 77.8 x 7.8 mm (~11.2 mm with camera bump) |
6.33 x 3.07 x 0.31 inches (~0.44 inches with camera bump) 160.8 x 78.1 x 7.8 mm (~11.14 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 7.16 oz / 203.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Pink, Teal, Ultramarine | Midnight, Purple, Starlight, (Product) RED, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.16% screen-to-body | 6.7-inch, 87.97% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 2000 nits | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2796x1290px, 19.5:9 ratio, 460 PPI | 2778x1284px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1993 (Excellent) | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A18 (3 nm) | Apple 15 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2x4.04GHz 4x2.20GHz |
Hexa-core 2x3.23GHz Avalanche 4x1.82GHz Blizzard |
| GPU | |
| 5-core GPU | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
6GB (LPDDR5)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (18.x) | iOS (18.x, 17.x, 16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3257 | 2170 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7842 | 5112 |
| 3D Mark High | |
| 4055 | 2817 |
| 3D Mark Low | |
| 2580 | 2244 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4674 mAh, Li - Ion | 4325 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi2 wireless charging, Reverse wired charging, MagSafe wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 26.0W Wireless: 25.0W |
Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
7h 31min
Browsing
18h 5min
Video
10h 24min
Gaming
10h 32min
Battery Life Estimate
6h 49min
Browsing
14h 51min
Video
10h 53min
Gaming
8h 18min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX904 Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (Sensor-shift OIS, Autofocus) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Pixel size: 1.9 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Sony IMX633 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
149
Overall
154
Photo
143
Video
137
Overall
134
Photo
141
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n39, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2024 FCC ID value: BCG-E8692A | Date approved: Sep 22, 2022 FCC ID value: BCG-E8139A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.98 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 1.55 W/kg |
Head: 0.95 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 0.95 W/kg |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
With 256Gb internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|