Apple iPhone 12 mini vs Apple iPhone 13 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 12 mini | Apple iPhone 13 Pro |
|
Released
·
Nov 13, 2020
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
5.4-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
2227 mAh
|
3095 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $729 4GB/128GB - $779 4GB/256GB - $879 |
6GB/128GB - $999 | €1150 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1024GB - $1499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.18 x 2.53 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 131.5 x 64.2 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
5.78 x 2.81 x 0.30 inches (~0.44 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.65 mm (~11.25 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 4.76 oz / 135.0 g | 7.20 oz / 204.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Red, Green, Blue, Purple | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.4-inch, 85.83% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | OLED, Variable 10-120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 477 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Ceramic Shield |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3100 MHz |
Hexa-core 2x3.23GHz Avalanche 4x1.82GHz Blizzard |
| GPU | |
| Apple GPU 4-core | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2018 | 2300 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4334 | 5732 |
| 3D Mark High | |
| 2214 | 2659 |
| 3D Mark Low | |
| 1389 | 2080 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2227 mAh, Li - Ion | 3095 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
4h 4min
Browsing
10h 56min
Video
5h 10min
Gaming
5h 10min
Battery Life Estimate
6h 3min
Browsing
14h 44min
Video
8h 26min
Gaming
8h 5min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.65'' Pixel size: 1.9 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.6" |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
136
Overall
138
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E4000A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 1.45 W/kg Simultaneous Transmission: 0.96 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $779 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 40, 41, 42, 48 |
Discover more
|
|