Apple iPhone 12 Pro vs Xiaomi Mi 11 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 12 Pro | Xiaomi Mi 11 Lite |
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
Released
·
April 2021
|
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
2815 mAh
|
4250 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | Mar 29, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $1000 | €1150 | €369 non 5G version - $299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.82 x 0.29 inches (~0.40 inches with camera bump) 146.7 x 71.6 x 7.4 mm (~10.14 mm with camera bump) |
6.32 x 2.98 x 0.27 inches 160.53 x 75.73 x 6.81 mm |
| Weight | |
| 6.66 oz / 189.0 g | 5.61 oz / 159.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel |
|
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Pacific blue, Gold, Silver, Graphite | Truffle Black, Citrus Yellow, Mint Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 86.93% screen-to-body | 6.5-inch, 85.25% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass 6 |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Snapdragon 780G (5 nm) non 5G version - Snapdragon 732G (8 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3100 MHz |
Quad-core 2400 MHz Kryo 670 non 5G version - Octa-core, 2x2.3GHz Kryo 470 Gold, 6x1.8GHz Kryo 470 Silve |
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | Adreno 642 non 5G version - Adreno 618 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 6GB/64GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) | Android (11) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2053 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4442 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2257 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1767 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2815 mAh, Li - Ion | 4250 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
5h 2min
Browsing
12h 35min
Video
6h 48min
Gaming
6h 46min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) |
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
20 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s) | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 19, 2021 FCC ID value: 2AFZZK9G | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.03 W/kg Body: 1.06 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.72 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1100 |
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1300 |
non 5G variant
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
|---|---|
| Features | Scratch-resistant glass |
| System chip | Snapdragon 732G (8 nm) |
| Processor |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | Adreno 618 |
| Memory | 6GB/64GB |
| Front | 16 MP |
| Weight | 5.54 oz / 157.0 g |
| Colors | Boba Black, Bubblegum Blue, Peach Pink |
| Bluetooth | 5.1 |
| WLAN | Yes |
| Prices (MSRP) | €299 |
Discover more
|
|