Apple iPhone 12 vs Sony Xperia 1 IV Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 12 | Sony Xperia 1 IV |
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
Released
·
May 30, 2022
|
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
6.5-inch · 3840x1644px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
2815 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | May 11, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $829 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.81 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
6.50 x 2.80 x 0.32 inches 165 x 71 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 5.78 oz / 164.0 g | 6.53 oz / 185.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP67 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Black, White, Red, Green, Blue, Purple | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 87.24% screen-to-body | 6.5-inch, 83.99% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 3840x1644px, 21:9 ratio, 643 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3100 MHz |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
12GB (LPDDR5)/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| iOS (16.x, 15.x, 14.x) | Android (13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2009 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4369 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2347 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1801 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2815 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wireless: 15.0W | Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
4h 59min
Browsing
12h 33min
Video
6h 38min
Gaming
6h 46min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 42min
Video
6h 32min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.2x Aperture size: F2.3 |
|
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
Yes |
| Front | |
| 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave Europe version - n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n40, n41, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 Europe version - 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
With 16GB RAM and 512 GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $979 |
For Europe
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n40, n41, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
Discover more
|
|