Apple iPhone 12 vs Samsung Galaxy S10e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 12 | Samsung Galaxy S10e |
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
Released
·
Mar 08, 2019
|
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
5.8-inch · 2280x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
2815 mAh
|
3100 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | Feb 20, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $829 | 6GB/128GB - $750 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.81 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
5.60 x 2.75 x 0.31 inches 142.2 x 69.9 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 5.78 oz / 164.0 g | 5.29 oz / 150.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Red, Green, Blue, Purple | Prism blue, Prism black, Prism white, Prism green, Canary yellow, Flamingo pink, Prism silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 87.24% screen-to-body | 5.8-inch, 83.35% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | Dynamic AMOLED, HDR |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 2280x1080px, 19:9 ratio, 438 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass 6 |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Snapdragon 855 (7 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3100 MHz |
Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 640 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| iOS (16.x, 15.x, 14.x) | Android (11, 10, 9.0 Pie) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2009 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4369 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2347 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1801 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2815 mAh, Li - Ion | 3100 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Power Delivery, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wireless: 15.0W | |
Battery Life Estimate
4h 59min
Browsing
12h 33min
Video
6h 38min
Gaming
6h 46min
Battery Life Estimate
4h 45min
Browsing
9h 26min
Video
7h 50min
Gaming
6h 35min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm | 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.5/F2.4 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
10 MP (Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 01, 2019 FCC ID value: A3LSMG970U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.36 W/kg Body: 0.92 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.36 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
International version
| System chip | Samsung Exynos 9 9820 (8 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Exynos M4, ARM Cortex-A75 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
| Dual SIM | Yes |
| FCC approval |
Date approved: Feb 15, 2019 FCC ID value: A3LSMG970F |
| Measured SAR |
Head: 0.34 W/kg Body: 0.70 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.28 W/kg |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $979 |
with 256 GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $850 |
Discover more
|
|