Apple iPhone 12 vs OnePlus 10T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 12 | OnePlus 10T |
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
Released
·
Aug 06, 2022
|
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
6.7-inch · 2412x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
2815 mAh
|
4800 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | Aug 03, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $829 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.81 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
6.42 x 2.97 x 0.34 inches 163 x 75.4 x 8.75 mm |
| Weight | |
| 5.78 oz / 164.0 g | 7.18 oz / 203.5 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP54 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Red, Green, Blue, Purple | Moonstone Black, Jade Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 87.24% screen-to-body | 6.7-inch, 87.81% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 2412x1080px, 20.1:9 ratio, 394 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3100 MHz |
Octa-core 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 730 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (16.x, 15.x, 14.x) | Android (13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2009 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4369 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2347 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1801 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2815 mAh, Li - Ion | 4800 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wireless: 15.0W | Wired: 150.0W |
Battery Life Estimate
4h 59min
Browsing
12h 33min
Video
6h 38min
Gaming
6h 46min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 23min
Video
10h 39min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23.6 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos, aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $979 |
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|