Apple iPhone 12 vs Apple iPad Air (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 12 | Apple iPad Air (2020) |
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
Released
·
Oct 16, 2020
|
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
2815 mAh
|
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $829 | 4GB/64GB - $729 4GB/256GB - $879 Wi-Fi only version - $599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.81 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 5.78 oz / 164.0 g | 16.23 oz / 460.0 g Wi-Fi only version - 458 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Red, Green, Blue, Purple | Rose gold, Space gray, Silver, Green, Sky blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 87.24% screen-to-body | 10.9-inch, 81.23% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3100 MHz |
Hexa-core Firestorm and Icestorm |
| GPU | |
| Yes | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (16.x, 15.x, 14.x) | iPadOS (14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2009 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4369 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2347 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1801 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2815 mAh, Li - Ion | Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wireless: 15.0W | |
Battery Life Estimate
4h 59min
Browsing
12h 33min
Video
6h 38min
Gaming
6h 46min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
12 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $979 |
Wi-Fi only
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $599 |
Wi-Fi only with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
| Prices (MSRP) | $749 |
Discover more
|
|