Apple iPhone 11 Pro vs Xiaomi Mi 11 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 11 Pro | Xiaomi Mi 11 Lite |
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
Released
·
April 2021
|
|
5.8-inch · 2436x1125px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
3046 mAh
|
4250 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 10, 2019 | Mar 29, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $999 | €369 non 5G version - $299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.67 x 2.81 x 0.32 inches 144 x 71.4 x 8.1 mm |
6.32 x 2.98 x 0.27 inches 160.53 x 75.73 x 6.81 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 5.61 oz / 159.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gold, Silver, Space gray, Midnight green | Truffle Black, Citrus Yellow, Mint Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.8-inch, 80.37% screen-to-body | 6.5-inch, 85.25% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, HDR, 800 nits | AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2436x1125px, 19.5:9 ratio, 463 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) | Snapdragon 780G (5 nm) non 5G version - Snapdragon 732G (8 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
Quad-core 2400 MHz Kryo 670 non 5G version - Octa-core, 2x2.3GHz Kryo 470 Gold, 6x1.8GHz Kryo 470 Silve |
| GPU | |
| Apple-designed 4 core | Adreno 642 non 5G version - Adreno 618 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 6GB/64GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iOS (15.x, 14.x, 13.x) | Android (11) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1744 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4214 | Untested |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3046 mAh, Li - Ion | 4250 mAh |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
4h 13min
Browsing
8h 41min
Video
6h 27min
Gaming
6h 38min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Quad LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) |
| Front | |
| 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
20 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3305A | Date approved: Feb 19, 2021 FCC ID value: 2AFZZK9G |
| Measured SAR | |
| Head: 0.90 W/kg Body: 1.00 W/kg Simultaneous Transmission: 1.48 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
Head: 1.03 W/kg Body: 1.06 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.72 W/kg |
Alternative variants
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1349 |
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1149 |
non 5G variant
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
|---|---|
| Features | Scratch-resistant glass |
| System chip | Snapdragon 732G (8 nm) |
| Processor |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | Adreno 618 |
| Memory | 6GB/64GB |
| Front | 16 MP |
| Weight | 5.54 oz / 157.0 g |
| Colors | Boba Black, Bubblegum Blue, Peach Pink |
| Bluetooth | 5.1 |
| WLAN | Yes |
| Prices (MSRP) | €299 |
Discover more
|
|