Apple iPhone vs Apple iPhone 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone | Apple iPhone 11 |
|
Released
·
Jun 29, 2007
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
|
3.5-inch · 480x320px
|
6.1-inch · 1792x828px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
0.1GB · 16GB
|
4GB · 64GB
|
|
1400 mAh
|
3110 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 09, 2007 | Sep 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $699 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 4.50 x 2.40 x 0.46 inches 115 x 61 x 11.6 mm |
5.94 x 2.98 x 0.33 inches 150.9 x 75.7 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 4.80 oz / 135.0 g | 6.84 oz / 194.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Purple, Yellow, Green, Red, White | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 3.5-inch, 52.35% screen-to-body | 6.1-inch, 80.04% screen-to-body |
| Type | |
| LCD | IPS LCD, 625 nits |
| Resolution | |
| 480x320px, 165 PPI | 1792x828px, 19.5:9 ratio, 324 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.08 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) | |
| Processor | |
| Single core 412 MHz |
Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| Apple-designed 4 core | |
| Memory | |
| 0.1GB/16GB 0.1GB/4GB 0.1GB/8GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iOS (3.x, 2.x, 1.x) | iOS (15.x, 14.x, 13.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1727 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3717 |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 1400 mAh, Li - Ion | 3110 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 3min
Browsing
11h 26min
Video
7h 13min
Gaming
7h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 2 MP | 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
|
| Flash | |
| Quad LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
|
| Front | |
| 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 2.0, Yes | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g | Wi-Fi 6,dual-band Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Proprietary | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Computer sync, OTA sync | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Polyphonic ringtones, Vibration, Phone profiles, Flight mode, Silent mode, Speakerphone | |
| Other features | |
| Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: May 17, 2007 FCC ID value: BCGA1203 | Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3309A |
| Measured SAR | |
| Head: 0.97 W/kg Measured in: 1900 MHz Body: 0.61 W/kg Measured in: 850 MHz |
Head: 0.80 W/kg Body: 1.00 W/kg Simultaneous Transmission: 1.52 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
Alternative variants
| Memory | 4GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $849 |
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $749 |
Discover more
|
|