Apple iPhone vs Apple iPad (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone | Apple iPad (2020) |
|
Released
·
Jun 29, 2007
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
|
3.5-inch · 480x320px
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
0.1GB · 16GB
|
3GB · 32GB
|
|
1400 mAh
|
8827 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 09, 2007 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $459 3GB/128GB - $559 Wi-Fi only version - $329 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 4.50 x 2.40 x 0.46 inches 115 x 61 x 11.6 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 4.80 oz / 135.0 g | 17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only version - 490 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 3.5-inch, 52.35% screen-to-body | 10.2-inch, 73.86% screen-to-body |
| Type | |
| LCD | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 480x320px, 165 PPI | 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) | |
| Processor | |
| Single core 412 MHz |
Quad-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Apple G11P | |
| Memory | |
| 0.1GB/16GB 0.1GB/4GB 0.1GB/8GB |
3GB/32GB 3GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iOS (3.x, 2.x, 1.x) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 1400 mAh, Li - Ion | 8827 mAh, Li - Ion |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 13min
Gaming
4h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 2 MP | 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
|
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 2.0, Yes | 4.2 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g | dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Proprietary | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Polyphonic ringtones, Vibration, Phone profiles, Flight mode, Silent mode, Speakerphone | |
| Other features | |
| Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: May 17, 2007 FCC ID value: BCGA1203 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.97 W/kg Measured in: 1900 MHz Body: 0.61 W/kg Measured in: 850 MHz |
|
Alternative variants
| Memory | 4GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $559 |
| Memory | 8GB |
|---|---|
Wi-Fi only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $329 |
Wi-Fi only with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
| Prices (MSRP) | $429 |
Discover more
|
|