Apple iPad mini (A17 Pro) vs Apple iPhone Air Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad mini (A17 Pro) | Apple iPhone Air |
|
Released
·
Oct 23, 2024
|
Released
·
Sep 19, 2025
|
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
6.5-inch · 2736x1260px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5078 mAh
|
3149 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 09, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | 12GB/256GB - $999 | €1199 12GB/512GB - $1199 | €1449 12GB/1TB - $1399 | €1699 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
6.15 x 2.94 x 0.22 inches (~0.27 inches with camera bump) 156.2 x 74.7 x 5.64 (~6.9 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 10.48 oz / 297.0 g | 5.82 oz / 165.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Glass (Ceramic Shield) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Blue, Purple, Starlight, Space Gray | Space Black, Cloud White, Light Gold, Sky Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.3-inch, 77.41% screen-to-body | 6.5-inch, 88.78% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2266x1488px, 327 PPI | 2736x1260px, 19.5:9 ratio, 463 PPI |
| Protection | |
| Gorilla Glass Ceramic 2 | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2787 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A17 pro (3 nm) | Apple A19 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
Hexa-core |
| GPU | |
| Apple GPU 6-core | Apple 5-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
12GB (LPDDR5)/256GB 12GB/512GB 12GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (18.x) | iOS (26.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2860 | 3500 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7002 | 8836 |
| 3D Mark High | |
| 3069 | 4898 |
| 3D Mark Low | |
| 2583 | 2895 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5078 mAh, Li - Polymer | 3149 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W Wireless: 20.0W |
|
Battery Life Estimate
5h 28min
Browsing
9h 12min
Video
10h 9min
Gaming
7h 9min
Battery Life Estimate
6h 43min
Browsing
16h 29min
Video
9h 54min
Gaming
7h 27min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP | 48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Quad LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
18 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
126
Overall
130
Photo
122
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2025 FCC ID value: BCG-E8948A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.19 W/kg Body: 1.19 W/kg Simultaneous Transmission: 1.60 W/kg |
|
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|