Apple iPad mini (6th Gen) vs Samsung Galaxy Tab S6 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad mini (6th Gen) | Samsung Galaxy Tab S6 |
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
Released
·
Aug 09, 2019
|
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
5078 mAh
|
7040 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | Jul 31, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $730 6GB/128GB - $650 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
9.63 x 6.28 x 0.22 inches 244.5 x 159.5 x 5.7 mm |
| Weight | |
| 10.34 oz / 297.0 g Wi-Fi only - 293 |
14.82 oz / 420.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Space Gray, Pink, Purple, Starlight | Mountain gray, Cloud blue, Rose blush |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.3-inch, 77.41% screen-to-body | 10.5-inch, 81.93% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits | Super AMOLED, HDR |
| Resolution | |
| 2266x1488px, 327 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core | Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 640 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB |
8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | Android (12, 11, 10, 9.0 Pie) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5078 mAh, Li - Polymer | 7040 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 1min
Gaming
6h 59min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 |
13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| Quad LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
8 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 6 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $650 |
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
with LTE support
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|