Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) vs Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) | Huawei MatePad Pro 13.2 PaperMatte (2025) |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Dec 26, 2024
|
|
13.0-inch · 2752x2064px
|
13.2-inch · 2880x1920px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
10290 mAh
|
10100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 8GB/256GB - $1299 | 12GB/256GB - €1049 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches 281.6 x 215.5 x 5.1 mm |
11.38 x 7.72 x 0.22 inches 289.1 x 196.1 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 20.46 oz / 580.0 g LTE version - 590 g |
|
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space Gray | Black, White, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.0-inch, 86.26% screen-to-body | 13.2-inch, 91.54% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 144Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2752x2064px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2880x1920px, 3:2 ratio, 262 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1564 (Good) | 776 (Poor) |
| Bright Min | |
| 0.9 (Excellent) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Kirin T92 |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Yes |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB 512GB/256GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3720 | 1575 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 13280 | 4536 |
| 3D Mark High | |
| 7311 | 1840 |
| 3D Mark Low | |
| 7009 | 1835 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10290 mAh, Li - Polymer | 10100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 100.0W |
Battery Life Estimate
5h 25min
Browsing
10h 54min
Video
8h 22min
Gaming
8h 34min
Battery Life Estimate
4h 32min
Browsing
7h 47min
Video
6h 36min
Gaming
10h 11min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) | 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
With LTE
| Weight | 20.81 oz / 590.0 g |
|---|---|
| 3G Bands | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|