Apple iPad Pro 12.9-inch (2022) vs Samsung Galaxy A25 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2022) | Samsung Galaxy A25 5G |
|
Released
·
Oct 26, 2022
|
Released
·
Dec 11, 2023
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
10758 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 18, 2022 | Dec 11, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $300 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.25 inches 280.6 x 214.9 x 6.4 mm |
6.34 x 3.01 x 0.33 inches 161 x 76.5 x 8.3 mm |
| Weight | |
| 24.06 oz / 682.0 g 5G version - 685 g |
6.95 oz / 197.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space Gray | Brave Black, Personality Yellow, Fantasy Blue, Optimistic Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.43% screen-to-body | 6.5-inch, 84.24% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR, 1600 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 396 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1439 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M2 | Exynos 1280 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Mali-G68 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 16GB/1024GB 16GB/2048GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (UFS) |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 977 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2170 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 647 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 639 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10758 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 44min
Browsing
14h 16min
Video
7h 27min
Gaming
8h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing | 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
127
Overall
136
Photo
119
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share,MirrorLink | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave | n1, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n20, n28, n38, n40, n41, n66, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 2TB internal storage
| Memory | 16GB/2048GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 24.16 oz / 685.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS |
Discover more
|
|