Apple iPad Pro 12.9-inch (2022) vs Apple iPhone 13 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2022) | Apple iPhone 13 Pro Max |
|
Released
·
Oct 26, 2022
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
6.7-inch · 2778x1284px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
10758 mAh
|
4352 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 18, 2022 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $1099 | €1150 6GB/256GB - $1199 6GB/512GB - $1399 6GB/1024GB - $1599 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.25 inches 280.6 x 214.9 x 6.4 mm |
6.33 x 3.07 x 0.30 inches (~0.44 inches with camera bump) 160.8 x 78.1 x 7.65 mm (~11.25 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 24.06 oz / 682.0 g 5G version - 685 g |
8.47 oz / 240.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space Gray | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.43% screen-to-body | 6.7-inch, 87.97% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR, 1600 nits | OLED, Variable 10-120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2778x1284px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M2 | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Hexa-core 2x3.23GHz Avalanche 4x1.82GHz Blizzard |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 16GB/1024GB 16GB/2048GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2409 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5941 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2990 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2266 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10758 mAh, Li - Polymer | 4352 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 38min
Browsing
18h 52min
Video
10h 23min
Gaming
10h 29min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.65'' Pixel size: 1.9 μm |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing | 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
136
Overall
138
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share,MirrorLink | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E4003A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.45 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
With 16GB RAM and 2TB internal storage
| Memory | 16GB/2048GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Cellular
| Weight | 24.16 oz / 685.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS |
Discover more
|
|