Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) vs Samsung Galaxy S22 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) | Samsung Galaxy S22 |
|
Released
·
Mar 25, 2020
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
9720 mAh
|
3700 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2020 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $999 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1000GB - $1499 LTE version - $1149 |
8GB/128GB - $799 | €849 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.23 inches 280.6 x 214.9 x 5.9 mm |
5.75 x 2.78 x 0.30 inches (~0.35 inches with camera bump) 146 x 70.6 x 7.6mm (~8.97 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 22.61 oz / 641.0 g LTE version - 643 g |
5.89 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray | Phantom Black, White, Pink Gold, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.51% screen-to-body | 6.1-inch, 88.57% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1500 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2340x1080px, 19.5 ratio, 422 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12Z Bionic APL1083 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Apple 8-core GPU | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1000GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 884 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3081 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2009 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1351 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9720 mAh, Li - Polymer | 3700 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 23min
Video
7h 26min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) HDR, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR |
| Front | |
| 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 30, 2022 FCC ID value: A3LSMS901U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.03 W/kg Body: 1.15 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.25 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $849 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
International
| System chip | Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | Xclipse 920 |
| Weight | 5.89 oz / 167.0 g |
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
with 1TB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
variant with LTE
| Weight | 22.68 oz / 643.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, Glonass |
| Prices (MSRP) | $1149 |
Discover more
|
|