Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) vs Apple iPhone 15 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) | Apple iPhone 15 Pro Max |
|
Released
·
Mar 25, 2020
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
6.7-inch · 2796x1290px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
9720 mAh
|
4422 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2020 | Sep 12, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $999 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1000GB - $1499 LTE version - $1149 |
8GB/256GB - $1199 | €1449 8GB/512GB - $1399 8GB/1TB - $1599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.23 inches 280.6 x 214.9 x 5.9 mm |
6.30 x 3.02 x 0.32 inches (~0.48 inches with camera bump) 159.9 x 76.7 x 8.25 mm (~12.28 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 22.61 oz / 641.0 g LTE version - 643 g |
7.80 oz / 221.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray | Black Titanium, White Titanium, Blue Titanium, Natural Titanium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.51% screen-to-body | 6.7-inch, 89.75% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2796x1290px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2231 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12Z Bionic APL1083 (7 nm) | A17 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
| GPU | |
| Apple 8-core GPU | Apple GPU 6-core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1000GB |
8GB (LPDDR5)/256GB (NVMe) 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2958 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7288 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4236 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2632 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9720 mAh, Li - Polymer | 4422 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 26min
Browsing
19h 20min
Video
9h 45min
Gaming
9h 36min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX803 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 2.44 μm |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX633 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX913 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
154
Overall
157
Photo
152
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8439A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 0.95 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
with 1TB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
variant with LTE
| Weight | 22.68 oz / 643.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, Glonass |
| Prices (MSRP) | $1149 |
Discover more
|
|