Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) vs Apple iPhone 14 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2018) | Apple iPhone 14 |
|
Released
·
Nov 07, 2018
|
Released
·
Sep 16, 2022
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
9720 mAh
|
3279 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 30, 2018 | Sep 07, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $999 4GB/256GB - $1299 4GB/512GB - $1749 4GB/1000GB - $1749 |
6GB/128GB - $799 | €929 6GB/256GB - $899 6GB/512GB - $999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.04 x 8.46 x 0.23 inches 280.4 x 214.9 x 5.8 mm |
5.78 x 2.81 x 0.31 inches (~0.44 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.80 mm (~11.14 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 22.26 oz / 631.0 g LTE version - 633 g |
6.07 oz / 172.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gray, Silver | Midnight, Purple Starlight, (Product) RED, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.51% screen-to-body | 6.1-inch, 87.24% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12X Bionic APL1083 (7 nm) | Apple 15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Hexa-core 2x3.23GHz Avalanche 4x1.82GHz Blizzard |
| GPU | |
| Apple 7-core GPU | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB 4GB/512GB 4GB/1000GB |
6GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (13.x, 12.x) | iOS (18.x, 17.x, 16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2122 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4876 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3018 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2115 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9720 mAh, Li - Polymer | 3279 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 3min
Browsing
15h 23min
Video
8h 35min
Gaming
6h 44min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.9 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
|
| Flash | |
| Quad LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
137
Overall
134
Photo
141
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 09, 2022 FCC ID value: BCG-E8138A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 1.48 W/kg Wireless Router: 0.95 W/kg |
|
Alternative variants
with 1000 GB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1749 |
With 256Gb internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
variant with LTE
| Weight | 22.33 oz / 633.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID |
Discover more
|
|